Jak możemy Ci dzisiaj pomóc

Loading...

Krok 8: dodaj grupy

Aby dodać grupę, przejdź do sekcji Sekretariat → Grupy → Dodaj grupę.

Po kliknięciu przycisku Dodaj grupę system otworzy formularz, który podzielony jest na 7 sekcji: dane podstawowe, nauczyciele, kursanci, zajęcia, uzupełnianie zajęć, typ grupy oraz pozostałe parametry.

Dane podstawowe:

  • Nazwa grupy – tytuł, nazwa, identyfikator, charakterystyczny symbol grupy – rekomendujemy w tym miejscu nazwę grupy, która nie będzie tożsama z realizowanym przez grupę kursem, a będzie łatwo rozpoznawalnym identyfikatorem.
  • Kurs – selektor kursu realizowanego przez grupę.
  • Poziom grupy – opcjonalna informacja o stopniu zaawansowania grupy.
  • Grupa jednoosobowa – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że do grupy będziesz mógł przypisać tylko jednego ucznia (zajęcia indywidualne).
  • Limit miejsc – podaj maksymalną liczbę uczniów w grupie.
  • Kolor grupy i tekstu – wybierz kolor grupy, który będzie widoczny na liście grup oraz w kalendarzu i grafikach.
  • Typ zajęć – dodaj informację o miejscu odbywania się zajęć, wybierz spośród zajęć stacjonarnych, zajęć online lub zajęć realizowanych poza placówką.
  • Oddział – jeśli w twoim systemie zdefiniowane są oddziały, możesz przypisać daną grupę do wybranego oddziału. W przypadku włączenia filtrowania w oddziałach, grupa będzie widoczny dla pracowników administracji tylko wskazanego oddziału.
  • Sala lekcyjna – w przypadku zajęć stacjonarnych wskaż salę lekcyjną, gdzie będą odbywać się zajęcia grupy.
  • Sposób wyliczania zajęć – istotny parametr odpowiadający za generowanie zajęć w obrębie grupy w zależności od wyboru:
    • na podstawie okresu grupy od – do – opcja generująca plan zajęć w określonych ramach czasowych

Przykład 1.

Grupa English Pro zaczyna swoje zajęcia 4.10.2020, kończy zaś 05.05.2021. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Zgodnie z tymi ustawieniami zostanie wygenerowany plan w ramach czasowych od 4.10.2020 do 05.05.2021 (włącznie) uwzględniając dni wolne szkoły i grupy.


    • na podstawie ilości zajęć – opcja generująca plan zajęć aż do wyczerpania puli zajęć dostępnych dla danej grupy

Przykład 2.

Grupa ABC zakłada realizację kursu Easy English w ilości 33 zajęć. Po wybraniu sposobu wyliczania zajęć "na podstawie ilości zajęć" i wprowadzeniu 33 zajęć, wygenerowany zostanie plan w maksymalnej ilości 33 zajęć. Jeśli obrane są jakiekolwiek ramy czasowe działania grupy, np. od 1.09.2020 do 1.01.2021 zajęcia zostaną wygenerowane tylko w tym zakresie, bez możliwości przekroczenia ram czasowych grupy, niezależnie czy zostanie wykorzystana cała pula przewidzianych zajęć.


    • na podstawie czasu zajęć – opcja generująca plan zajęć na podstawie zsumowanego czasu (podanego w minutach) i jego podziału na poszczególne zajęcia

Przykład 3.

Grupa ProgramPro zakłada wykorzystanie 25h kursu w blokach 60–minutowych. Wybierając opcję sposobu wyliczania zajęć "na podstawie czasu zajęć" należy wpisać wartość 1500 (25x60min = 1500). System sam podzieli tę pule minut na ilość zajęć, tworząc harmonogram grupy.


  • Data rozpoczęcia i zakończenia – daty określające zakres działania grupy. Po zaznaczeniu checkboxa "Bez daty zakończenia" grupa będzie działać od wskazanej daty rozpoczęcia bez końca.
  • Jednostka lekcyjna – podaj czas trwania w minutach jednych zajęć w grupie.
  • Tagi/ klasyfikator grupy – opcjonalnie przypisz dodatkowe oznaczenia do grup, wybierz spośród oznaczeń wcześniej dodanych do systemu.
  • Przedział wiekowy od–do – opcjonalnie wskaż zakres wiekowy kursantów, którzy mogą uczęszczać do grupy. Parametr definiowany również pod kątem filtrowania wyświetlanych grup na formularzu zapisu online.

(Uwaga. Po osiągnięciu maksymalnej ilości uczniów w grupie zostaje ona zamknięta dla zapisów z poziomu formularza zapisów).


Nauczyciele

Aby przypisać prowadzącego do grupy, w sekcji Nauczyciele kliknij przycisk "Dodaj nauczyciela". Kolejno wybierz nauczyciela z listy wcześniej dodanych do systemu prowadzących.

Jeśli chcesz monitorować wynagrodzenia dla prowadzącego za realizację zajęć w grupie, wskaż model rozliczenia z nauczycielem spośród:

  • nie rozliczaj – wybierz ten parametr jeśli nie chcesz monitorować wynagrodzenia dla nauczyciela za zajęcia w tej grupie
  • na podstawie stawki za zajęcia – wybierz parametr jeśli chcesz monitorować wynagrodzenie dla nauczyciela na podstawie stawek za jednostkę lekcyjną; po wyborze tej opcji w formularzu pojawi się kolejne pole do wyboru stawki, system podświetli pozycje wcześniej dodane do systemu (stawki za zajęcia)
  • na podstawie stawki godzinowej – wybierz parametr jeśli chcesz monitorować wynagrodzenie dla nauczyciela na podstawie stawek za czas zajęć; po wyborze tej opcji w formularzu pojawi się kolejne pole do wyboru stawki, system podświetli pozycje wcześniej dodane do systemu (stawki za czas zajęć)
  • na podstawie kosztu zajęć – wybierz parametr jeśli chcesz monitorować wynagrodzenie dla nauczyciela na podstawie kosztu zajęć; po wyborze tej opcji w formularzu pojawi się kolejne pole do wpisania procentowej wartości wynagrodzenia dla nauczyciela od przychodu szkoły.

Uwaga!

Jeżeli w Twojej szkole zajęcia dla grupy prowadzone są przez kilku nauczycieli jednocześnie, możesz w tym miejscu przypisać wszystkich nauczycieli. Dla każdego prowadzącego możesz ustawić inne stawki wynagrodzeń.

Kursanci

Aby dodać uczniów do grupy, w sekcji Kursanci kliknij przycisk "Dodaj kursanta do grupy". Kolejno wybierz ucznia z listy wcześniej dodanych do systemu kursantów oraz określ częstotliwość uczęszczania kursanta na zajęciach – domyślnie parametr zdefiniowany jest na wszystkie dni zajęć w grupie, jeśli natomiast grupa ma zajęcia np. 2 dni w tygodniu, a kursant deklaruje się na zajęcia tylko 1 raz w tygodniu, wybierz w który dzień będzie uczęszczał.

Operację przypisania kursantów do grupy możesz też wykonać w późniejszym etapie korzystania z Platformy eduSky.

 

Zajęcia

Elementem koniecznym do prawidłowego i pełnego funkcjonowania grupy jest określenie dni i godzin zajęć. Aby tego dokonać należy kliknąć w dowolnym wolnym polu w tabeli ilustrującej kalendarz tygodniowy oznaczonej opisem "Godziny i parametry zajęć" w sekcji Zajęcia.

Po wybraniu takiego pola pojawi się modal służący do określenia parametrów zajęć odbywających się cyklicznie w obrębie grupy. Aby prawidłowo skonfigurować "bloki" zajęć należy określić ich dzień tygodnia i godziny w jakich będą się odbywać. Opcjonalnie po rozwinięciu "Ustawienia zaawansowane zajęć" (zielona ramka) można określić prawidłowe dla danych zajęć: salę lekcyjną, przedmiot i daty rozpoczęcia oraz zakończenia danego bloku zajęć. Oprócz tego, w ustawieniach zajęć z tego poziomu można ustalić czy zajęcia mają się odbywać w każdym tygodniu, tylko w tygodniach parzystych/nieparzystych lub we wskazanych tygodniach. Ponadto, jeśli w ramach grupy zajęcia prowadzone są przez kilku prowadzących (Przykład 4 poniżej), możesz nie tylko przypisać ich globalnie, ale również przypisać nauczyciela do danego bloku zajęć klikając przycisk Dodaj nauczyciela, opcjonalnie możesz również wskazać model rozliczenia z nauczycielem i utworzyć nową stawkę dla prowadzącego.


Przykład 4. 

Pan Stanisław prowadzi grupę z Panią Moniką wymiennie, co dwa tygodnie. Dla Pana Stanisława są to tygodnie parzyste, zaś dla Pani Moniki – nieparzyste. Aby prawidłowo był generowany harmonogram zajęć w jednym z "bloków" zajęciowych należy wybrać nauczyciela prowadzącego Pana Stanisława, opcjonalnie z właściwą mu stawką, wskazując na tydzień (jego typ), w którym prowadzi zajęcia. Analogicznie , należy postąpić z drugim lektorem.


W zakresie danych zajęć możliwe jest określenie nauczyciela prowadzącego dane zajęcia, co jest przydatne z punktu widzenia grup, które zakładają prowadzenie zajęć przez więcej niż jednego lektora – dzięki temu w poszczególnych zajęciach można zdefiniować wymagane wynagrodzenie za lektora, właściwe tylko jemu, nie ingerując w wynagrodzenie innych lektorów.

Uzupełnianie zajęć

Jeśli w danej grupie chcesz zdefiniować elementy dostępne w karcie zajęć uzupełnianej przez nauczyciela, przejdź do sekcji Uzupełnianie zajęć. Możesz w tym miejscu wybrać pozycje, które będą definiowane i sprawdzane przez prowadzącego w karcie każdych zajęć w grupie.

Określ selektorem TAK/NIE:

  • Pole opisu metodyki zajęć – pole do wpisania informacji odnośnie metodyki realizowanej lekcji. Dane wpisane w tym miejscu widoczne są jedynie dla właściciela i pracowników szkoły.
  • Uzupełnianie przygotowania do zajęć
  • Domyślnie odrobienie pracy domowej
  • Dodawanie spóźnień
  • pole na liście kursantów do ewentualnego oznaczenia wydania posiłku dla ucznia.
  • Kategoria ocen pole do wskazania kategorii ocen cząstkowych, które będą dodawane kursantom na zajęciach tej grupy, wybierz spośród kategorii zdefiniowanych w systemie w sekcji Dziennik. Jeśli nie wystawiasz żadnych ocen, ustaw kategorię ocen na brak.
  • Domyślna obecność
  • Domyślna obecność automatyczna
  • Domyślna obecność online


Uwaga!

Ustawienia uzupełniania zajęć możesz zdefiniować domyślnie dla każdej nowo–tworzonej grupy. Aby to zrobić kliknij Menu główne znajdujące się w prawym górnym rogu systemu, a następnie przejdź do sekcji Konfiguracja aplikacji → Ustawienia grupy.

 

Typ grupy

W tej sekcji możesz dokonać następujących ustawień grupy:

  • Grupa otwarta

Grupy nierzadko formowane są pod względem kursantów będących pracownikami danej firmy. Otwiera to w systemie eduSky szereg możliwości związanych z rozliczeniem zajęć z takiej grupy – zarówno pod względem fakturowania, jak i ewentualnego podziału płatności.

  • Grupa firmowa
    • Umowa firmowa pole wskazujące na umowę ramową między firmą a placówką, w obrębie której realizowane są usługi.
    • Firma selektor wskazujący której firmy dotyczy grupa.
    • Model rozliczania grupy selektor pozwalający na wybór modelu rozliczania grupy (na podstawie stawki uczniów/stawki grup).
    • Dodaj stawkę do grupy kliknij przycisk, żeby wskazać stawkę do rozliczenia; jeśli stosujesz kilka stawek, wskaż daty ich obowiązywania.
    • Podział opłaty za zajęcia
      • Uwzględnić podział w fakturze jeśli wskazujesz podział opłaty za zajęcia, określ czy ustawienie dotyczy również faktury.
  • Typ grupy szkolna/pozaszkolna istotny z punktu widzenia dni wolnych selektor określający charakter grupy, jednocześnie ingerując w dni wolne dotyczące grup szkolnych (patrz Dni wolne)
  • Potwierdzanie zajęć kodem QR
    • potwierdzenie przez nauczycieli (prowadzący skanuje kody QR do zajęć)
    • potwierdzenie przez nauczycieli (nauczyciel skanuje kod QR kursanta).

Pozostałe parametry

W tej sekcji możesz dokonać następujących ustawień grupy:

  • Zamknij grupę automatycznie
  • Pokazuj kartę odrobień zajęć tym selektorem upublicznij zestawienia odrobień zajęć.
  • Akceptuj zajęcia do rozliczeń zaznaczenie tej opcji ma wpływ na to, czy zajęcia należy akceptować, aby wliczyły się do rozliczenia z nauczycielem.
  • Włącz generowanie certyfikatów zaznaczenie tej opcji pozwala na generowanie certyfikatów dla kursantów za zajęcia w tej grupie.
  • Ilość zajęć na zapis do grupy tym parametrem określisz liczbę zajęć po rozpoczęciu grupy, podczas których kursant może zapisać się do grupy za pomocą formularza zewnętrznego.
  • Dostęp to testów tym selektorem dajesz dostęp grupie do testów tworzonych w systemie.
  • Wysyłaj powiadomienia o zajęciach włącz parametr jeśli chcesz informować kursantów i/lub opiekunów o zbliżających się zajęciach
  • Dodaj cenę kursu do grupy w tym miejscu możesz przypisać konkretną cenę kursu, który realizuje grupa. Parametr stosowany w kontekście formularza zapisów online do grup.
  • Opis dla WWW w tym polu możesz dodać dodatkowy opis do grupy, który pojawi się w formularzu zapisów online.

No questions yet.

Wsparcie wdrożeniowe

Na wszelkie pytania dotyczące działania systemu

odpowiadamy pod numerem telefonu:

+48413109093

Czekamy na kontakt

Od poniedziałku do piatku w godzinach od 8 do 16.

Kontakt mailowy

Widzisz nieprawidłowość lub błąd w systemie? Napisz do naszych specjalistów:

[email protected]

Masz pomysł na nowy lub udoskonalenie obecnych mechanizmów:

[email protected]
 

W wolnej chwili

Odwiedź nasze profile w mediach społecznościowych