Aby dodać grupę, przejdź do sekcji Sekretariat → Grupy → Dodaj grupę.
Po kliknięciu przycisku Dodaj grupę system otworzy formularz, który podzielony jest na 7 sekcji: dane podstawowe, nauczyciele, kursanci, zajęcia, uzupełnianie zajęć, typ grupy oraz pozostałe parametry.
Dane podstawowe:
Nazwa grupy – tytuł, nazwa, identyfikator, charakterystyczny symbol grupy – rekomendujemy w tym miejscu nazwę grupy, która nie będzie tożsama z realizowanym przez grupę kursem, a będzie łatwo rozpoznawalnym identyfikatorem.
Kurs – selektor kursu realizowanego przez grupę.
Poziom grupy – opcjonalna informacja o stopniu zaawansowania grupy.
Grupa jednoosobowa – zaznaczenie tej opcji spowoduje, że do grupy będziesz mógł przypisać tylko jednego ucznia (zajęcia indywidualne).
Limit miejsc – podaj maksymalną liczbę uczniów w grupie.
Kolor grupy i tekstu – wybierz kolor grupy, który będzie widoczny na liście grup oraz w kalendarzu i grafikach.
Typ zajęć – dodaj informację o miejscu odbywania się zajęć, wybierz spośród zajęć stacjonarnych, zajęć online lub zajęć realizowanych poza placówką.
Oddział – jeśli w twoim systemie zdefiniowane są oddziały, możesz przypisać daną grupę do wybranego oddziału. W przypadku włączenia filtrowania w oddziałach, grupa będzie widoczny dla pracowników administracji tylko wskazanego oddziału.
Sala lekcyjna – w przypadku zajęć stacjonarnych wskaż salę lekcyjną, gdzie będą odbywać się zajęcia grupy.
Sposób wyliczania zajęć – istotny parametr odpowiadający za generowanie zajęć w obrębie grupy w zależności od wyboru:
na podstawie okresu grupy od – do – opcja generująca plan zajęć w określonych ramach czasowych
Przykład 1.
Grupa English Pro zaczyna swoje zajęcia 4.10.2020, kończy zaś 05.05.2021. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu. Zgodnie z tymi ustawieniami zostanie wygenerowany plan w ramach czasowych od 4.10.2020 do 05.05.2021 (włącznie) uwzględniając dni wolne szkoły i grupy.
na podstawie ilości zajęć – opcja generująca plan zajęć aż do wyczerpania puli zajęć dostępnych dla danej grupy
Przykład 2.
Grupa ABC zakłada realizację kursu Easy English w ilości 33 zajęć. Po wybraniu sposobu wyliczania zajęć "na podstawie ilości zajęć" i wprowadzeniu 33 zajęć, wygenerowany zostanie plan w maksymalnej ilości 33 zajęć. Jeśli obrane są jakiekolwiek ramy czasowe działania grupy, np. od 1.09.2020 do 1.01.2021 zajęcia zostaną wygenerowane tylko w tym zakresie, bez możliwości przekroczenia ram czasowych grupy, niezależnie czy zostanie wykorzystana cała pula przewidzianych zajęć.
na podstawie czasu zajęć – opcja generująca plan zajęć na podstawie zsumowanego czasu (podanego w minutach) i jego podziału na poszczególne zajęcia
Przykład 3.
Grupa ProgramPro zakłada wykorzystanie 25h kursu w blokach 60–minutowych. Wybierając opcję sposobu wyliczania zajęć "na podstawie czasu zajęć" należy wpisać wartość 1500 (25x60min = 1500). System sam podzieli tę pule minut na ilość zajęć, tworząc harmonogram grupy.
Data rozpoczęcia i zakończenia – daty określające zakres działania grupy. Po zaznaczeniu checkboxa "Bez daty zakończenia" grupa będzie działać od wskazanej daty rozpoczęcia bez końca.
Jednostka lekcyjna – podaj czas trwania w minutach jednych zajęć w grupie.
Tagi/ klasyfikator grupy – opcjonalnie przypisz dodatkowe oznaczenia do grup, wybierz spośród oznaczeń wcześniej dodanych do systemu.
Przedział wiekowy od–do – opcjonalnie wskaż zakres wiekowy kursantów, którzy mogą uczęszczać do grupy. Parametr definiowany również pod kątem filtrowania wyświetlanych grup na formularzu zapisu online.
(Uwaga. Po osiągnięciu maksymalnej ilości uczniów w grupie zostaje ona zamknięta dla zapisów z poziomu formularza zapisów).
Nauczyciele
Aby przypisać prowadzącego do grupy, w sekcji Nauczyciele kliknij przycisk "Dodaj nauczyciela". Kolejno wybierz nauczyciela z listy wcześniej dodanych do systemu prowadzących.
Jeśli chcesz monitorować wynagrodzenia dla prowadzącego za realizację zajęć w grupie, wskaż model rozliczenia z nauczycielem spośród:
nie rozliczaj – wybierz ten parametr jeśli nie chcesz monitorować wynagrodzenia dla nauczyciela za zajęcia w tej grupie
na podstawie stawki za zajęcia – wybierz parametr jeśli chcesz monitorować wynagrodzenie dla nauczyciela na podstawie stawek za jednostkę lekcyjną; po wyborze tej opcji w formularzu pojawi się kolejne pole do wyboru stawki, system podświetli pozycje wcześniej dodane do systemu (stawki za zajęcia)
na podstawie stawki godzinowej – wybierz parametr jeśli chcesz monitorować wynagrodzenie dla nauczyciela na podstawie stawek za czas zajęć; po wyborze tej opcji w formularzu pojawi się kolejne pole do wyboru stawki, system podświetli pozycje wcześniej dodane do systemu (stawki za czas zajęć)
na podstawie kosztu zajęć – wybierz parametr jeśli chcesz monitorować wynagrodzenie dla nauczyciela na podstawie kosztu zajęć; po wyborze tej opcji w formularzu pojawi się kolejne pole do wpisania procentowej wartości wynagrodzenia dla nauczyciela od przychodu szkoły.
Uwaga!
Jeżeli w Twojej szkole zajęcia dla grupy prowadzone są przez kilku nauczycieli jednocześnie, możesz w tym miejscu przypisać wszystkich nauczycieli. Dla każdego prowadzącego możesz ustawić inne stawki wynagrodzeń.
Kursanci
Aby dodać uczniów do grupy, w sekcji Kursanci kliknij przycisk "Dodaj kursanta do grupy". Kolejno wybierz ucznia z listy wcześniej dodanych do systemu kursantów oraz określ częstotliwość uczęszczania kursanta na zajęciach – domyślnie parametr zdefiniowany jest na wszystkie dni zajęć w grupie, jeśli natomiast grupa ma zajęcia np. 2 dni w tygodniu, a kursant deklaruje się na zajęcia tylko 1 raz w tygodniu, wybierz w który dzień będzie uczęszczał.
Operację przypisania kursantów do grupy możesz też wykonać w późniejszym etapie korzystania z Platformy eduSky.
Zajęcia
Elementem koniecznym do prawidłowego i pełnego funkcjonowania grupy jest określenie dni i godzin zajęć. Aby tego dokonać należy kliknąć w dowolnym wolnym polu w tabeli ilustrującej kalendarz tygodniowy oznaczonej opisem "Godziny i parametry zajęć" w sekcji Zajęcia.
Po wybraniu takiego pola pojawi się modal służący do określenia parametrów zajęć odbywających się cyklicznie w obrębie grupy. Aby prawidłowo skonfigurować "bloki" zajęć należy określić ich dzień tygodnia i godziny w jakich będą się odbywać. Opcjonalnie po rozwinięciu "Ustawienia zaawansowane zajęć" (zielona ramka) można określić prawidłowe dla danych zajęć: salę lekcyjną, przedmiot i daty rozpoczęcia oraz zakończenia danego bloku zajęć. Oprócz tego, w ustawieniach zajęć z tego poziomu można ustalić czy zajęcia mają się odbywać w każdym tygodniu, tylko w tygodniach parzystych/nieparzystych lub we wskazanych tygodniach. Ponadto, jeśli w ramach grupy zajęcia prowadzone są przez kilku prowadzących (Przykład 4 poniżej), możesz nie tylko przypisać ich globalnie, ale również przypisać nauczyciela do danego bloku zajęć klikając przycisk Dodaj nauczyciela, opcjonalnie możesz również wskazać model rozliczenia z nauczycielem i utworzyć nową stawkę dla prowadzącego.
Przykład 4.
Pan Stanisław prowadzi grupę z Panią Moniką wymiennie, co dwa tygodnie. Dla Pana Stanisława są to tygodnie parzyste, zaś dla Pani Moniki – nieparzyste. Aby prawidłowo był generowany harmonogram zajęć w jednym z "bloków" zajęciowych należy wybrać nauczyciela prowadzącego Pana Stanisława, opcjonalnie z właściwą mu stawką, wskazując na tydzień (jego typ), w którym prowadzi zajęcia. Analogicznie , należy postąpić z drugim lektorem.
W zakresie danych zajęć możliwe jest określenie nauczyciela prowadzącego dane zajęcia, co jest przydatne z punktu widzenia grup, które zakładają prowadzenie zajęć przez więcej niż jednego lektora – dzięki temu w poszczególnych zajęciach można zdefiniować wymagane wynagrodzenie za lektora, właściwe tylko jemu, nie ingerując w wynagrodzenie innych lektorów.
Uzupełnianie zajęć
Jeśli w danej grupie chcesz zdefiniować elementy dostępne w karcie zajęć uzupełnianej przez nauczyciela, przejdź do sekcji Uzupełnianie zajęć. Możesz w tym miejscu wybrać pozycje, które będą definiowane i sprawdzane przez prowadzącego w karcie każdych zajęć w grupie.
Określ selektorem TAK/NIE:
Pole opisu metodyki zajęć – pole do wpisania informacji odnośnie metodyki realizowanej lekcji. Dane wpisane w tym miejscu widoczne są jedynie dla właściciela i pracowników szkoły.
Uzupełnianie przygotowania do zajęć
Domyślnie odrobienie pracy domowej
pole na liście kursantów do ewentualnego dodania usprawiedliwienia nieobecności kursanta. Powód nieobecności można wybrać spośród: zwolnienie (sick leave), sprawy służbowe (work), urlop (holidays) lub wpisać inny powód.
Dodawanie spóźnień–pole na liście kursantów do ewentualnego dodania spóźnienia kursanta na lekcję.
Dodawanie ocen opisowych– pole na liście kursantów do ewentualnego dodania oceny opisowej dla kursanta.
Dodawanie uwag– pole na liście kursantów do ewentualnego dodania uwagi dla kursanta.
Dodawanie pomocy dydaktycznych do zajęć –pole do ewentualnego dodania informacji o stosowanych pomocach dydaktycznych, które nauczyciel może wybrać z listy wcześniej dodanych do systemu pomocy dydaktycznych. Przykładowe pomoce dydaktyczne to: karty pracy, program komputerowy itp. Wybór pomocy dydaktycznej nie zamieszcza danego materiału w karcie zajęć, jest to informacja o stosowanych materiałach podczas lekcji.
Dodawanie linków do zajęć – pole do ewentualnego dodania linku do zewnętrznej strony internetowej, np. z ćwiczeniami.
Dodawanie wydawania posiłków– pole na liście kursantów do ewentualnego oznaczenia wydania posiłku dla ucznia.
Kategoria ocen – pole do wskazania kategorii ocen cząstkowych, które będą dodawane kursantom na zajęciach tej grupy, wybierz spośród kategorii zdefiniowanych w systemie w sekcji Dziennik. Jeśli nie wystawiasz żadnych ocen, ustaw kategorię ocen na brak.
Domyślna obecność – domyślne ustawienie obecności kursanta na moment uzupełniania karty zajęć. Wybierz spośród: domyślna obecność, domyślna nieobecność lub brak domyślnie określanego statusu obecności. Po zdefiniowaniu domyślnej np. nieobecności, podczas uzupełniania karty zajęć status obecności wszystkich kursantów będzie ustawiony jako nieobecny, możesz ręcznie dokonać zmiany statusu.
Domyślna obecność automatyczna – domyślne ustawienie obecności kursanta na moment uzupełniania karty zajęć. Wybierz spośród: domyślna obecność, domyślna nieobecność lub brak domyślnie określanego statusu obecności. Po zdefiniowaniu domyślnej np. obecności, po automatycznym uzupełnieniu zajęć status obecności wszystkich kursantów będzie ustawiony jako obecny.
Domyślna obecność online – domyślne ustawienie obecności kursanta na moment uzupełniania karty zajęć lekcji online. Wybierz spośród: domyślna obecność, domyślna nieobecność lub brak domyślnie określanego statusu obecności. Po zdefiniowaniu domyślnej np. nieobecności, podczas uzupełniania karty zajęć lekcji online status obecności wszystkich kursantów będzie ustawiony jako nieobecny, możesz ręcznie dokonać zmiany statusu.
Podział na semestry– jeżeli Twoja placówka zakłada taki model, możesz podzielić rok szkolny na semestry.
Grupa franczyzowa – zaznacz jeśli chcesz przypisać grupę do wybranej franczyzy. Parametr istotny do zdefiniowania w przypadku, gdy franczyzodawca zbiera informacje z systemu odnośnie ilości grup i realizowanych przez nie zajęć.
Uwaga!
Ustawienia uzupełniania zajęć możesz zdefiniować domyślnie dla każdej nowo–tworzonej grupy. Aby to zrobić kliknij Menu główne znajdujące się w prawym górnym rogu systemu, a następnie przejdź do sekcji Konfiguracja aplikacji → Ustawienia grupy.
Typ grupy
W tej sekcji możesz dokonać następujących ustawień grupy:
Grupa otwarta –jeśli grupa realizuje standardowy kurs, pozostaw ustawienie grupa otwarta.
Grupy nierzadko formowane są pod względem kursantów będących pracownikami danej firmy. Otwiera to w systemie eduSky szereg możliwości związanych z rozliczeniem zajęć z takiej grupy – zarówno pod względem fakturowania, jak i ewentualnego podziału płatności.
Grupa firmowa –jeśli uczniowie realizują kurs firmowy i chcesz, aby grupa została przypisana do firmy dodanej wcześniej do systemu, zaznacz pole grupa firmowa (zielona ramka). Po wybraniu tej opcji, formularz zostanie rozszerzony o pole dotyczące organizacji.
Umowa firmowa– pole wskazujące na umowę ramową między firmą a placówką, w obrębie której realizowane są usługi.
Firma– selektor wskazujący której firmy dotyczy grupa.
Model rozliczania grupy– selektor pozwalający na wybór modelu rozliczania grupy (na podstawie stawki uczniów/stawki grup).
Dodaj stawkę do grupy– kliknij przycisk, żeby wskazać stawkę do rozliczenia; jeśli stosujesz kilka stawek, wskaż daty ich obowiązywania.
Podział opłaty za zajęcia– w tym polu możesz określić podział opłaty za lekcję, wybierz spośród: bez podziału opłat, z podziałem opłat (określamy jaką % lub kwotową część opłaty za zajęcia ponosi kursant), z odwróconym podziałem opłat (określamy jaką % lub kwotową część opłaty za zajęcia ponosi firma).
Uwzględnić podział w fakturze – jeśli wskazujesz podział opłaty za zajęcia, określ czy ustawienie dotyczy również faktury.
Typ grupy –szkolna/pozaszkolna – istotny z punktu widzenia dni wolnych selektor określający charakter grupy, jednocześnie ingerując w dni wolne dotyczące grup szkolnych (patrz →Dni wolne)
Potwierdzanie zajęć kodem QR – selektor pozwalający na potwierdzanie obecności uczniów na zajęciach za pomocą skanera kodów QR dostępnego w aplikacji mobilnej eduSky. Wybierz spośród opcji:
wyłączone
potwierdzanie przez kursantów (uczeń skanuje kod QR nauczyciela)
potwierdzenie przez nauczycieli (prowadzący skanuje kody QR do zajęć)
potwierdzenie przez nauczycieli (nauczyciel skanuje kod QR kursanta).
Pozostałe parametry
W tej sekcji możesz dokonać następujących ustawień grupy:
Zamknij grupę automatycznie – włącz parametr jeśli chcesz, aby grupa została automatycznie zamknięta po 12 miesiącach od ostatnich zajęć grupy, parametr stosowany w kontekście grup bez daty zakończenia.
Pokazuj kartę odrobień zajęć– tym selektorem upublicznij zestawienia odrobień zajęć.
Akceptuj zajęcia do rozliczeń– zaznaczenie tej opcji ma wpływ na to, czy zajęcia należy akceptować, aby wliczyły się do rozliczenia z nauczycielem.
Włącz generowanie certyfikatów– zaznaczenie tej opcji pozwala na generowanie certyfikatów dla kursantów za zajęcia w tej grupie.
Ilość zajęć na zapis do grupy– tym parametrem określisz liczbę zajęć po rozpoczęciu grupy, podczas których kursant może zapisać się do grupy za pomocą formularza zewnętrznego.
Dostęp to testów– tym selektorem dajesz dostęp grupie do testów tworzonych w systemie.
Wysyłaj powiadomienia o zajęciach– włącz parametr jeśli chcesz informować kursantów i/lub opiekunów o zbliżających się zajęciach
Dodaj cenę kursu do grupy– w tym miejscu możesz przypisać konkretną cenę kursu, który realizuje grupa. Parametr stosowany w kontekście formularza zapisów online do grup.
Opis dla WWW– w tym polu możesz dodać dodatkowy opis do grupy, który pojawi się w formularzu zapisów online.